?>

sokhan

طبعاً اسلام، زنده‌ی به عاشورا و به حسین‌بن‌علی (علیه‌السّلام) است " مقام معظم رهبری"

تاریخ

1397/04/26 سه شنبه

طرحهاي آمايش

پیغام خطا

  • Warning: include(/home/northkh/domains/nkhorasaniec.ir/public_html/modules/search/search-block-form.tpl.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory در theme_render_template() (خط 1517 در /home/northkh/domains/nkhorasaniec.ir/public_html/includes/theme.inc).
  • Warning: include() [function.include]: Failed opening '/home/northkh/domains/nkhorasaniec.ir/public_html/modules/search/search-block-form.tpl.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') در theme_render_template() (خط 1517 در /home/northkh/domains/nkhorasaniec.ir/public_html/includes/theme.inc).
آخرین بروز رسانی: چهارشنبه, خرداد 28, 1393 - 04:25

 

آمايش اسم مصدر آمودن و آماييدن به معناي در هم كردن،آماده كردن،آراسته كردن و مستعد كردن مي باشد.
[مرجع: مرحله دوم مطالعات طرح آمايش سرزمين – سازمان برنامه و بودجه]

آمايش سرزمين كه تلفيقي از سه علم جغرافيا ،اقتصاد و جامعه شناسي است شامل اقدامات ساماندهي و نظام بخشي به فضاي طبيعي اجتماعي اقتصادي و ملي است.در واقع آمايش سرزمين با توجه به عامل انسان،محيط و منابع،نحوه استفاده بهينه از منابع و امكانات و چگونگي استقرار انسانها در فعاليت ها را در فضاي جغرافيايي ملي و منطقه اي سامان مي دهد.

منظور از آمايش سرزمين رسيدن به مطلوبترين توزيع ممكن جمعيت،توسط بهترين شكل توزيع فعاليت هاي اقتصادي اجتماعي در پهنه سرزمين است كه امكان ارائه چهارچوب هاي توسعه را داراست و مي تواند مبنا و پايه اصلي در تهيه برنامه هاي توسعه منطقه اي يا استاني باشد.

منظور از آمايش صنعت و معدن، ايجاد تعادل و توازن در توسعه صنعتي و معدني كشور با بهره گيري از امكانات و قابليت هاي متنوع استانها و توجه به امكانات بالقوه و بالفعل منابع انساني و طبيعي و زير ساختي استانهاي مختلف كشور مي باشد.

طرح آمايش صنعتي و معدني

نظر به تاكيد ويژه مقام معظم رهبري در بيانات خود در آغاز سال 87 مبني بر اهميت بالاي دو مشخصه پيشرفت و عدالت در توسعه كشور و با توجه به رويكرد سند چشم‌انداز 20 ساله مبنی بر توسعه همه جانبه كشور به ويژه توسعه اقتصادي با تاكيد بر عدالت اجتماعي وهمچنين عزم دولت در راستاي تحقق اين رسالت در برقراري تعادل و توازن منطقه‌اي در سرمايه گذاری های جديد، تقويت سهم صنايع با فناوری‌هاي پيشرفته و دارای ارزش افزوده بالا، بهبود نرخ بهره وری و کاهش نرخ بيکاری و تورم در کشور، در نظر است برنامه توسعه سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي و معدني ويژه‌اي بر پايه آمايش و با اتكا به مزيت‌هاي نسبي ،طبيعي و منطقه ای را با فراهم‌سازي حمايت‌ها و بسترها و زير ساخت‌هاي توسعه‌اي و از طريق تشويق و ترغيب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي و تعاوني به سرمايه‌گذاري در دستور كار قرار گيرد.
دستيابي به افق هاي اقتصادي سند چشم انداز 20 ساله كشور با تكيه بر صنعتي پويا و رقابت پذير امكانپذير است.تحقق اين اهداف نياز به فضاي مناسب براي افزايش پيوسته و مداوم سرمايه گذاري هاي صنعتي بخش خصوصي دارد به گونه اي كه فضاي مساعد براي تقويت انگيزه هاي مشاركت گسترده تر سرمايه گذاران در رشد اقتصادي و توسعه صنعتي فراهم شود تا شاهد رشد فزاينده و تنوع توليدات صنعتي به گونه اي پيوسته و پايدار باشيم.
از اهداف بارز اين طرح كاهش فاصله سرانه سرمايه گذاري بين بالاترين استان توسعه يافته صنعتي كشور و كمترين استان است كه در واقع تحقق هدف پيشرفت عادلانه كشور مي باشد.حركت به سمت توازن منطقه اي و بهره گيري بهينه از منابع موجود مهمترين هدف اين طرح است كه نخستين و مهمترين برنامه وزارت صنايع و معادن در سال 87 مي باشد.

از جمله مشخصه هاي بارز اين طرح ارايه بسته اي كامل براي تسهيلات صنعتي و معدني است كه تقريبا تمام متقاضيان را با هر نوع در خواستي پوشش مي دهد.هدفمند بودن ارايه تسهيلات با توجه به نياز هاي منطقه اي و امكانات استانها و كم كردن فاصله سرانه سرمايه گذاري صنعتي از ديگر مشخصه هاي اين طرح است.بررسي كامل و كارشناسي مدارك متقاضي و طرحهاي توجيهي، وجود نظام امتياز بندي كارشناسي شده،بررسي دقيق اولويت ها و شرايط و . . . در اين طرح از جمله مواردي است كه هدف عادلانه بودن ارايه تسهيلات را به طور حتم ارضا مي نمايد.
در مجموع مي توان گفت حركتي هدفمند با ويژگيهايي خاص تحت عنوان طرح آمايش صنعت و معدن در راستاي اهداف كلان توسعه صنعتي كشور و سند چشم انداز 20 ساله آغاز شده است كه با توجه و پيگيري ويژه و رفع موانع و مشكلات به طور حتم در پايان مرحله اول طرح شاهد تغييرات مطلوبي مطابق با اهداف كمي و كيفي طرح خواهيم بود.

 

اهداف كمي و كيفي

اهداف كمي
- حداقل 300000 ميليارد ريال سرمايه‌گذاري در طرحهای جديد و نيمه تمام طي افق زماني 36 ماهه
- دستيابي به نرخ رشد تشكيل سرمايه 18/5 درصد
- دستيابي به نرخ رشد متوازن و متعادل در هر يك از استانها
- کاهش فاصله سرانه سرمايه‌‌گذاري بين بالاترين استان توسعه يافته صنعتي كشور و كمترين استان از عدد 18 به حدود 7.8 در پايان دوره
- ايجاد فرصت اشتغال براي حدود 300 هزار نفر براساس برآورد سرانه سرمايه‌گذاري جداول اقتصاد كلان قانون برنامه چهارم در بخش صنعت و معدن
- دستيابي به نرخ رشد ارزش افزوده بالاتر از نرخ پيش‌بيني شده در برنامه پنجم
- دستيابي به نرخ رشد 19.9 ارزش افزوده در توليدات با فناوري بالا براساس سند راهبرد توسعه صنعتي كشور

اهداف كيفي
- دستيابي به جايگاه برتر در منطقه در راستاي سند چشم‌انداز 20 ساله كشور از نظر رشد اقتصادي و فناوري مبتني بر قابليت‌ها و مزيت‌هاي نسبي و منطقه‌اي
- هدفمند نمودن سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي و معدني بر محورصدور جوازهاي تأسيس بر پايه بررسي هاي فني واقتصادي
- كاهش فاصله سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي و معدني بين استانهاي توسعه يافته و توسعه نيافته صنعتي
- رشد سريع ارزش افزوده از طريق تسريع در راه اندازي طرحهاي نيمه تمام
- افزايش ضريب بهره برداري و ارزش افزوده با تامين نقدينگي واحدها
- تكميل زنجيره‌هاي توليد و حلقه‌هاي مفقوده بخش صنعت و معدن
- توجه به بهره‌گيري از امكانات طرحهاي نيمه تمام‌راكد و واحدهاي توليدي غير سودآور
- توجه به اجراي طرحهاي توسعه‌اي در واحدهاي موجود در صورت فراهم بودن زيرساخت‌هاي لازم
- توجه به ضرورت تأمين منابع جهت تكميل طرحهاي صنعتي نيمه تمام
- توجه به اولويت‌ تأمين منابع جهت بازسازي و نوسازي واحدهاي موجود
- توجه به استعدادها و مزيت‌هاي نسبي و منطقه‌اي اعم از نيروي انساني متخصص و ماهر، منابع طبيعي كشاورزي، معدني و زيرساخت‌ها
- اولويت‌دهي به اشخاص حقوقي (سهامي عام، تعاوني‌هاي فراگير، شركتهاي سرمايه‌گذاري داراي سهام عدالت و سرمايه‌گذاري استاني)
- فراهم سازي زمينه جذب سرمايه‌گذاري خارجي بويژه كشورهاي مسلمان و ايرانيان مقيم خارج
- زمينه‌سازي ورودهرچه بيشتر متخصصين دانشگاهي به بخش سرمايه گذاريهاي با فناوري‌هاي پيشرفته

 

**راهنماي  آمايش صنعتي و معدني شركت شهركهاي صنعتي خراسان شمالي

**طرح هاي آمايش صنعت و معدن  شركت شهركهاي صنعتي خراسان شمالي