?>

sokhan

طبعاً اسلام، زنده‌ی به عاشورا و به حسین‌بن‌علی (علیه‌السّلام) است " مقام معظم رهبری"

تاریخ

1397/04/26 سه شنبه

خوشه هاي فعال

پیغام خطا

  • Warning: include(/home/northkh/domains/nkhorasaniec.ir/public_html/modules/search/search-block-form.tpl.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory در theme_render_template() (خط 1517 در /home/northkh/domains/nkhorasaniec.ir/public_html/includes/theme.inc).
  • Warning: include() [function.include]: Failed opening '/home/northkh/domains/nkhorasaniec.ir/public_html/modules/search/search-block-form.tpl.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/lib/php') در theme_render_template() (خط 1517 در /home/northkh/domains/nkhorasaniec.ir/public_html/includes/theme.inc).
آخرین بروز رسانی: دوشنبه, خرداد 26, 1393 - 03:13

 

خوشه صنعتي آبنبات:

شهرستان بجنورد از ديرباز به شهر آبنبات معروف بوده است و قدمت صنعت آبنبات ريزي در اين منطقه به حدود 130 سال مي رسد. به مرور زمان با پيدايش قند و ورود آن به بازار، قند بعنوان كالاي جانشين براي آبنبات به حساب مي آمد و همچنين بدليل قيمت كمتر قند نسبت به آبنبات و تغيير ذائقه مردم ، صنعت آبنبات ريزي يك روند تضعيفي را داشته و در چنين شرايطي واحدهاي سنتي آبنبات ريزي بدليل كاهش جذابيت در بازار موجود و توان رقابتي پايين ديگر نه انگيزه اي براي ارائه محصول متمايز داشتند و نه توان دستيابي به بازارهاي جديد. از اين رو بجاي احياي صنعت آبنبات ريزي تصميم به كاهش توليد گرفتند كه نهايتاً منجر به تعطيلي تدريجي واحدهاي فعال گرديد. با وجود حدود 80 واحد آبنبات ريزي در شهر بجنورد و 40 واحد ديگر در ساير مناطق استان ، زمينه براي امكانسنجي تشكيل خوشه فراهم مي باشد. شركت شهركهاي صنعتي با انجام مطالعات اوليه و مشاوره با سازمانهاي ذيربط موفق شد تا با تاييديه بنياد توسعه خوشه ها و شبكه هاي كسب و كار آسيا مبني بر امكان تشكيل و توسعه خوشه آبنبات گامي در جهت توسعه خوشه اي استان بردارد

اين شركت با توجه به قابليت هاي صنعت آبنبات در استان و همچنين مشكلات فراروي اين صنعت كه موجب خروج فزاينده فعالين از اين صنعت گرديده بود، در سال 1388 با انتخاب مشاور جهت امكانسنجي تعريف پروژه توسعه خوشه صنعتي آبنبات اولين گام را براي استفاده از اين متدولوژي برداشت و پس از تاييد مشاور و اخذ تاييديه هاي لازم از سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران و انتخاب عامل توسعه، پروژه توسعه خوشه صنعتي آبنبات خراسان شمالي از ابتداي سال 90 در سطح استان اجرايي گرديد.

  

خوشه صنعتي فرش دستباف:

بخش اعظم بافندگان فرش دستبافت در خراسان شمالي و ديگر مناطق كشور در مناطق روستايي مشغول به کار هستند از اينرو توجه ويژه به اين صنعت، محروميت را که عمدتاً در مناطق روستايي به چشم مي‌خورد کاهش مي‌دهد. هنر(صنعت) فرش دستباف، مکمل فعاليت‌هاي کشاورزي در مناطق روستايي است. در مکانهايي که صرفاً توليد کشاورزي جوابگوي تامين معيشت خانوار نيست، شغل قاليبافي به کمک خانوار مي‌آيد و باعث ماندگاري جمعيت در مناطق روستايي مي‌شود. بنابراين اگر صنعت فرش نباشد، مهاجرت از روستا به شهر با شدت بيشتري افزايش مي‌يابد. بر اين پايه صنعت فرش، به ميزان زيادي اثرات زيانبار مهاجرت را کاهش مي‌دهد و اين مساله، مزيت مهمي در صنعت فرش به شمار مي‌رود. به عبارت ديگر اگر صنعت فرش وجود نداشته باشد، دولت بايد در مناطق شهري، هزينه‌هاي قابل توجهي را براي کاهش اثرات منفي مهاجرت انجام دهد

مزيت نسبي استان خراسان شمالي از لحاظ تعداد بافنده ، وجود طرحهاي اصيل و منحصر بفرد، و سابقه و ساختار نيروي انساني براي توليد فرش دستبافت كه از مهمترين ويژگيهاي اين صنعت در استان مي باشد، شركت شهركهاي صنعتي خراسان شمالي را بر آن داشت تا نسبت به فعال سازي اين خوشه اقدام نمايد. پس از اجراي امكانسنجي خوشه فرش در آغاز سال 90، هم اكنون خوشه فرش پس از انعقاد قرارداد با عامل توسعه خوشه در مرحله تدوين مطالعه شناختي مي باشد.

 

قابلیت هایی که در زیر به آن اشاره می شود ما را به فکر خوشه سازی صنعت فرش دستباف استان خراسان شمالی انداخت.

-  آمار 25000 نفری قالیبافان استان که تحت نظر تعاونی ها و کارگاههای قالی بافی و حتی بصورت انفرادی فعالیت می کنند.

- 57 درصد جمعیت استان خراسان شمالی را روستاییان تشکیل می دهند که اکثر این طیف مردم به دامداری و دامپروری اشتغال دارندکه می تواند صنعت فرش را در تهیه مواد اولیه تا حد قابل توجهی یاری دهد.

- امکان احداث واحدهای صنعتی مرتبط با صنعت فرش از قبیل: ریسندگی ، رنگرزی ، قالیشویی های صنعتی

- حمایت از سیاست های دولت محترم در راستای محرومیت زدایی

اهدافی را که در چشم انداز توسعه و اجرای خوشه فرش دستباف محقق می شود عبارتند از :

- پرورش و احیای صنعت فرش دستباف

-  ارتقای معیشت قالیبافان

-  افزایش رشد اشتغال در سطح استان خصوصا در روستاها

-  افزایش توان رقابت پذیری فرش دستباف استان

- ایجاد واحدهای بالا دستی و پایین دستی مرتبط با صنعت فرش